Rola dydaktyki w nauczaniu

Home / Dydaktyka / Rola dydaktyki w nauczaniu
Rola dydaktyki w nauczaniu

W zakresie nauki o nauczaniu, czyli mówiąc w wielkim uproszczeniu i posługując się powszechnie znanym skrótem- dydaktyki, możemy wyszczególnić bardzo szeroki wachlarz rozmaitych rodzajów dydaktyki. O czym mowa w tym przypadku? Sprawdź to poniżej.
Zacznijmy między innymi od tego, że przybliżymy wszystkim Czytelnikom, czym w zasadzie tak na dobrą sprawę okazuje się być dydaktyka. Jest to dziedzina w obszarze pedagogiki, która łączy się z analizowaniem wszelakich zależności występujących między formami zastosowanego kształcenia, jego przebiegiem oraz ostatecznymi analizami wyników przeprowadzonego edukowania. Dydaktyka jest oparta zwłaszcza na zastosowaniu właściwych prawidłowości w sferze doboru stosownych metod, środków pomocnych w nanoszeniu zmian i przeobrażeń u uczniów. Ponadto jako dydaktykę można tez rozumieć chociażby wielorakie ścieżki kształcenia osób dorosłych, niekoniecznie wyłącznie pielęgnowanie postaw dzieci oraz młodzieży zasiadającej w ławkach szkolnych.

Dydaktyce przypisuje się tak samo istotną funkcję do spełnienia jak metodyce. Ponadto nie zapominajmy również i o tym, że dydaktyka jako nauka humanistyczna i kluczowa nauka pedagogiczna pełni szereg rozmaitych funkcji. W tym przypadku warto wspomnieć o podstawowym ich podziale na tak zwane funkcje praktyczne oraz rolę teoretyczną. W zakresie tych kategorii wyszczególnia się dodatkowo także podgrupy takie jak powiedzmy prognostyczne, instrumentalne i diagnostyczne. W sferze podziału mówi się natomiast o dydaktyce szkoły wyższej, średniej, czy ogólnej i uniwersyteckiej.
Autor artykułu: dorabianie kluczy Gdynia